Hogyan befolyásolja a politika az online marketinged hatékonyságát?6 min read

Hogyan befolyásolja a politika az online marketinged hatékonyságát?6 min read

2024-et csak úgy emlegetik a sajtóban, hogy “a romániai választási szuperév”. Négy választás lesz az idén: 

  • Június 9: európai parlamenti és helyi önkormányzati 
  • Szeptember 15 és 29 (kétfordulós) – elnöki
  • December 8 – parlamenti választás.

MILYEN BEFOLYÁSSAL VANNAK A VÁLASZTÁSOK A VÁLLALKOZÓKRA ONLINE MARKETING TERÉN? 

Továbbra sem politizálunk, hanem szigorúan szakmai szempontokból járjuk körbe a témát. 

A politikum tartja a lépést a marketingeszközök fejlődésével, így már régóta nem csak kültéri plakátokon és TV-ben köszönnek vissza a jelöltek, hanem intenzíven jelen vannak az online térben is. 

Ahogy közelednek a választások egyre jobban fokozódik a politikai hirdetések száma és intenzitása. Hogyan lehet ez hatással a marketingre? 

Ugyanazon emberek figyelméért versenyzünk, a vállalkozók és politikusok egyaránt. 

Amikor hirdetéseket készítünk, a célközönség meghatározásával kiválasztjuk, hogy kinek szeretnék megmutatni a hirdetéseinket. Egy személy több célcsoportba is tartozhat. Például az egyik hirdető a sízni szerető férfiakat célozza meg, míg egy másik hirdető minden olyan embert, aki Romániában él. Ugyanaz a személy (ebben az esetben egy Romániában élő síző férfi) mindkét hirdető célcsoportjába tartozhat.

Az online hirdetési platformok, mint a Meta Ads vagy a Google Ads egyaránt licit alapokon dönti el, hogy épp melyik hirdetést mutatják meg a felhasználónak. Tulajdonképpen egy állandó verseny fut a hirdetők között, hogy épp ki jelenjen meg, így gyakran versenyezhet a megjelenésért egy termék hirdetése egy politikai hirdetéssel. A licit alapú működési elv miatt, minél többen versenyzünk ugyanazoknak az embereknek a figyelméért, annál drágább lesz a hirdetés. 


TÉNYLEG ANNYIRA SOKAT KÖLTENEK POLITIKAI HIRDETÉSEKRE, HOGY AZ BEFOLYÁSOLHATJA EGY KISVÁLLALKOZÓ HIRDETÉSEIT?

TL;DR(too long; didn’t read). A rövid válasz: igen… 

A hosszabb válasz azt feltételezi, hogy konkrétan kiszámoljuk, hogy mennyit költenek politikai hirdetésekre a pártok a többi hirdetés viszonylatában. Azonban ez egy összetett problémát vet fel, amelyet a továbbiakban boncolgatunk.


METODOLÓGIA

A két legnagyobb online hirdetési platform, a Google (https://adstransparency.google.com/) és a Meta (https://www.facebook.com/ads/library) közzétett egy-egy felületet, amelyen bárki le tudja ellenőrizni, hogy egy-egy hirdető adott periódusban mennyit költött politikai hirdetésekre.

A politikai hirdetésekkel kapcsolatos statisztikákat egy API-n (a szoftverfejlesztők munkáját hivatottak megkönnyíteni azzal, hogy hozzáférést biztosítanak egy adott szoftver vagy eszköz utasításkészletéhez) keresztül is le lehet kérni. Tehát a technikai feltételek adottak, hogy összesíteni tudjuk a politikai hirdetésekre költött összegeket.

A gond az, hogy nem lehet pontosan beazonosítani minden politikai oldalt. Egyrészt több ezer kis helyi politikai oldal is aktivál, másrészt több hírportál is politikai propagandát folytat, annak ellenére, hogy ezt nem jelöli egyértelműen. Tehát politikai hirdetésekre nem csupán a politikai oldalokon keresztül kerül sor, és nem jelölik egyértelműen meg ezeket a hirdetéseket. 
Idézünk egy rövid részletet egy a témához kapcsolódó tanulmányból (Online political advertising: where did the money go? Policy brief EFOR #163, 18 January 2024)

“A salvamromania.org oldal 366 ezer lejt költött 276 hirdetésért, amelyek nagyon különböző kiadványokra (köztük a saját honlapjára) mutattak, és amelyek úgy tűnik, hogy különösen az USR-PLUS-t részesítik előnyben.”

Számtalan híroldal van, mely politikai pártok érdekeit szolgálja, így pontos számokkal a politikai költéssel kapcsolatban nem áll módjában szolgálni senkinek.


MENNYIT HIRDETNEK A POLITIKAI OLDALAK?

trends.whotargets.me oldal statiszikái:

Léteznek szervezetek, weboldalak, amelyek a realitáshoz nagyon közel álló statisztikákat összesítenek, mint például a trends.whotargets.me weboldal.

Ennek az oldalnak is az a hiányossága, hogy nem tud számításba venni minden politikai hirdetést. Felvettük a kapcsolatot az oldal csapatával és jelezték, hogy nem teljesen frissek az adatok, mert még dolgoznak a Facebook oldalak beazonosításán, az európai parlamenti választásokig frissíteni fogják.

Ha a konkrét költéseket nem vesszük figyelembe, hanem csak a trendet figyeljük egyértelmű, hogy a pártok 2024 áprilisától kezdődően elindították intenzíven a politikai hirdetéseket és elkerülhetetlen, hogy ezek a hirdetések drágulásához fognak vezetni.

Napi összesített kiadások (LEJ)

A fenti grafikonon láthatjuk, hogy míg márciusban a PSD-nek napi pár ezres reklámköltsége volt, egy hónap alatt több mint napi 100.000 lejre emelkedett.

banipartide.ro

A banipartide.ro oldal is követi a választások alkalmával politikai hirdetésekre online elköltött összegeket, azonban 2024-es statisztikákat még nem tettek közzé.


FACEBOOK HIRDETÉSEK MENNYISÉGE ROMÁNIÁBAN

Mennyi pénzt hirdetnek Romániában a Facebookon? Erre sajnos nincs nyilvános statisztika. Viszont a Romanian Online Advertising Industry Survey becslései szerint közösségi médiás hirdetési reklámköltés Romániában kb 254,5 millió USD-re tehető.

Amint lesznek friss adatok a whotargets.me oldaltól, meg fogjuk tudni becsülni, hogy a politikai hirdetések mekkora részt tesznek ki a teljes hirdetési piacból. Ezt rendszeresen követni fogjuk. Ez fog adni egy képet azzal kapcsolatban, hogy a politikai hirdetések aránya hogy alakul.


MIT TEGYÜNK?

Először is ne essünk pánikba! A legfontosabb dolog, hogy tudjuk elérni a potenciális vevőinket a Facebooktól függetlenül is. A legjobb módszer, ha közben építjük a saját adatbázisunkat, legyen az e-mail vagy SMS stb.

Továbbá hatékonyabb hirdetésekre van szükség: jobban felépített kampányok, jobb kreatív anyag.

Próbálkozhatunk más, feltörekvő, akár olcsóbb hirdetési csatornákkal is, mint például a TikTok.

Hasznosnak, érdekesnek találtad ezt a cikket? Kövesd be Facebook oldalunkat, hogy a legközelebbi szakmai cikkekről is időben értesülj: facebook.com/optiboost.ro

No Comments

Post A Comment